COOLna

….dědictví času a kultury…


Virtuální superpočítač z chytrých telefonů urychlí výzkum.

Bádání na poli medicíny není jen o vývoji nových léků. Důležitou součástí vědecké práce je také analýza již schválených léčiv, která pomáhají v boji s jinými onemocněními. K prozkoumání všech možných dostupných údajů je ale zapotřebí obrovské množství výpočetní energie, kterou výzkumníci nemají k dispozici. Běžný počítač by při nepřetržitém provozu ke zpracování dat potřeboval 300 let. Pomoci se snaží aplikace DreamLab, která spojuje výkon tisíců mobilních telefonů k napájení virtuálního superpočítače, který dokáže za mnohonásobně kratší dobu zpracovat miliardy výpočtů. Čím více lidí se do projektu zapojí, tím rychlejší budou výsledky.

Nacházení nových indikací nebo alternativního použití existujících léků je jednou z odpovědí vědců na pandemii covidu-19. Jde o to co nejrychleji zastavit šíření nákazy, vývoj zcela nových léčiv zaměřených na tuto konkrétní infekční chorobu by byl podstatně komplikovanější, delší a nákladnější. Testování kombinací ale zahrnuje miliony matematických výpočtů. Na běžných počítačích by to tak trvalo několik let. Proto s výzkumem pomáhá aplikace DreamLab.

Ta jednoduše řečeno spojuje umělou inteligenci a kolektivní výkon nevyužívaných smartphonů. Výhodou je jednoduchost použití. Stačí před spaním zapojit telefon do nabíječky, zapnout aplikaci a vybrat projekt, který chce uživatel podpořit. Díky DreamLab mobilní telefony vytvoří virtuální superpočítač, který je schopen zpracovat miliony výpočtů za noc, a tím výrazně urychlit konkrétní vědecký výzkum. To vše bez nutnosti registrace či přístupu k soukromým údajům.

První hmatatelné výsledky má oceněná aplikace již za sebou. Vznikla totiž už v roce 2015 za podpory Nadace Vodafone pro Garvanův institut v Austrálii. Primárním účelem bylo efektivnější hledání účinných postupů pro léčbu rakoviny. V této oblasti si DreamLab podle Nadace Vodafone může připsat podíl na čtyřech zásadních objevech. Konkrétně prostřednictvím výpočetní síly telefonů pomáhá s mapováním genových, lékových a hyperpotravinových interakcí u rakoviny a s hledáním, jak lze různé typy rakoviny léčit existujícími léčivy nebo jejich kombinacemi.

Startupjobs

Udělej mi radost a pozvi mě na kávu. Opravdu mě potěší, když jsi ji jednou nebudu muset koupit sama.



krematorium